Kiedyś w młodości spotkałem się w mojej rodzinnej wsi na podlasiu (omen nomen pn. Kłopoty Stanisławy – co jak się okazało całe życie jest ze mną) z takim ludowym porzekadłem …”co było a nie jest nie piszę się w rejestr…”. Ja bym się z tym nie zgodził i to z wielu bardzo istotnych powodów!
Po pierwsze z powodów faktograficzno-historiograficznych ale emocjonalno-ludzkich mających znaczenie dla indywidualnej wizji umocowania oceniających zaistniałe (byłe) zdarzenia.
W pierwszy weekend sierpnia skończyła się już 19-sta edycja mazurskich pokazów lotniczych, znanych w Europie pn. „Mazury AirShow 2017”. To ugruntowane już swym dorobkiem wydarzenie o wymiarze eksportowym dla Warmii i Mazur ale i sztandarowe przedsięwzięcie, od lat bardzo dobrze wpisane w promocje Miasta oraz Gminy Giżycko.
Ten tekst nie jest po to by gloryfikować organizatorów czy potencjał promocyjny „Mazury AirShow” ale by dostrzec nowe wielce chwalebne zjawiska, życzliwe instytucje i ludzi których wsparcie miało istotne znaczenie dla pełnego sukcesu organizacyjnego i widowiskowego „Mazury AirShow 2017” ale i dla oryginalnej promocji Giżycka.
Proszę więc o pewną wyrozumiałość dla istoty wizji autora tekstu wynikającej z potrzeby pewnej wdzięczności dla zjawisk coraz większej ilości przypadków gotowości wsparcia organizatorów mazurskich pokazów lotniczych. Wynika to również z mojej osobistej potrzeby publicznego podzielenia się informacją, na kogo możemy liczyć przy organizacji największych cywilnych pokazów lotniczych, realizowanych przez ostanie 9 lat właśnie w Giżycku, nad jeziorem Niegocin. Prezentując życzliwe firmy i zacne osoby, których wsparcia doświadczyliśmy chcemy im podziękować oddając należne honory a może i spowodować pozytywna refleksję u innych, do których dotychczas nie dotarliśmy z naszymi potrzebami.
Z pewna wdzięcznością odnotowujemy od kilku lat wsparcie Samorządu Miasta Giżycka i Pana Burmistrza Wojciecha Iwaszkiewicza, w wyniku którego otrzymujemy od samorządu wprawdzie tylko 100 tys. zł. brutto ( co stanowi zaledwie 20 % minimalnych kosztów) na realizację nietypowego zadania promocji atutów miasta przy okazji mazurskich pokazów lotniczych. Wsparcie finansowe samorządu ma oczywiście istotne znaczenie ale bardzo pozytywnym zjawiskiem jest życzliwy stosunek dla potrzeb organizatorów dostrzegany od osób z merytorycznych działów UM jak również i instytucji miejskich.
Miło mieć przekonanie, że zawsze można liczyć również na instytucjonalne wsparcie materialne przez OSM Giżycko, firmy Katarzyny i Jacka Niewiadomskich, Smażalni Okonek, Lunaparku BAJKA, Jarosława Sulewskiego, Zakłady Mięsne Dariusza Eksterowicza, GS „SCh”, Firmę Andrzeja Morskiego, Tawernę Kajuta Port, OPEL Pindur czy również takie firm jak: ADAMS Adam Dzięcioł, KOMA, MARK, Biłas i Synowie, RZGW-Zlewnia w Giżycku, Hotel Relax, Z.I.E(Barbara Górska), MOSiR, GCK,EkoMarinę, Mazurskie Pogotowie Ratunkowe czy Uczniowski Klub Żeglarstwa Regatowego.
Istotne wsparcie dla rozwiązania problemu zakwaterowania pilotów i gości VIP ma życzliwa współpraca Partnerów Logistyki –Rekomendowanych Hoteli t.j.: St.Bruno, Wodnik, Mazury, Europa, COS, Przystań Wilkasy czy Gwarek niezależnie od takiej współpracy również hoteli z Rynu, Kętrzyna, Mragowa, Św.Lipki czy Robert’s Port w Starych Sadach.
Można ubolewać, że są jeszcze w Giżycku hotele (władze i mieszkańcy Giżycka się domyślą) które korzystają ekonomicznie z nasilenia turystycznego ale na nasze oferty bardzo symbolicznej współpracy przy realizacji „Mazur AirShow” wykazują niezrozumiałą dla nas i niesolidarną z celami miasta lekceważącą obojętność.
By bezpiecznie mogły się odbyć pokazy nad j. Niegocin, na jeziorze była wyznaczana i ochraniana specjalna strefa wodnego akwenu. Taką misję spełniała Wodna Ochrona Strefy Pokazów (WOSP) przy wolontariackim zaangażowaniu OSP Spytkowo, Miłki, Ryn, i Wydminy, zorganizowana i sprawnie kierowana przez Zbigniewa Mroza.
Zrealizowanie „Mazury AirShow 2017” było możliwe m.in. dzięki zaangażowanej pracy ponad setki wolontariuszy z różnych stron Polski ( nawet z dalekiego Podkarpacia czy Śląska). Ponieważ tym tekstem zwracam się głownie do mieszkańców Giżycka, warto się dowiedzieć że wśród wielu z kraju było również kilkunastu lokalnych wolontariuszy. Przypomnę więc tylko kilka najważniejszych nazwisk leaderów z Giżycka, mających swój istotny wkład w sprawne kierowanie zabezpieczeniem realizacji powierzonych zadań. Wśród wielu lokalnych nazwisk wolontariuszy, z wielkim uznaniem wspominam wkład w sukces Mazury AirShow 2017 Adama Dzięcioła, Marka Dworaka, Ewy Grzyb, Iwony Jankuniec, Ewy i Eugeniusza Ładny, Zbigniewa Mroza, Marty Greckiej, Dariusza Gajownika, Macieja Kisiela, Roberta Olecha czy pełniącego ważną misję Cezarego Piórkowskiego.
Słowa podziękowania należą się również pod adresem MOPR za otrzymane logistyczne wsparcie ale i dla nowego partnera jakim okazał się Rotary Club Giżycko a właściwie jego członkowie stawiając do dyspozycji służby transportu organizatorów swoje samochody wraz z ich właścicielami jako dyspozycyjnymi kierowcami.
Tym symbolicznym tekstem, pokazującym zbiorowość wspólnoty wysiłków na rzecz mazurskich pokazów lotniczych wszystkim wymienionym partnerom ale i tym których nazwiska (ze względów na limit znaków) nie zostały zaprezentowane mimo wolontariackiej postawy, bardzo serdecznie dziękuję.
To m.in. dzięki takim wsparciom możemy być dumni z tego co wspólnie osiągnęliśmy organizując już 19-ste mazurskie pokazy lotnicze pn. „Mazury AirShow 2017”!
Pamiętajmy, że za rok już 20-sta – jubileuszowa edycja mazurskich pokazów. Przygotowania ruszyły więc zapraszamy do kontynuowania współpracy dotychczasowych ale i nowych partnerów!
Zapewniam, że będziemy wdzięczni za każde Państwa wsparcie dzięki któremu przygotujemy wyjątkowe „Mazury AirShow 2018”.
Stanisław Tołwiński (Moje Giżycko, X.2017)